Jak skutecznie uczyć się słówek – to pytanie pojawia się wielokrotnie w kontekście nauki/nauczania języków obcych. Sama uczyłam się i nadal poznaję nowe słownictwo. I mam wrażenie, że im więcej wiem, tym szybciej zapamiętuję nowe słówka i wyrażenia. Najtrudniej jest bowiem na początku.key-5105878_1920

Nie mamy wtedy jeszcze żadnych „zaczepów” w głowie – słów, z którymi możemy skojarzyć nową leksykę. Im więcej umiemy, tym łatwiej i szybciej nowe słowo  „zakotwicza się” w naszej pamięci. Mamy już w głowie zbiory i podzbiory, w które możemy włożyć wszelkie nowe informacje. Zapamiętujemy m.in. przez porządkowanie i kategoryzowanie nowego słownictwa oraz dopasowywanie, łączenie go z opanowaną już leksyką. Do moich ulubionych metod należy uczenie się całych zwrotów, bazowanie na synonimach, antonimach oraz tworzenie/budowanie rodzin wyrazowych. Ostatnio odkryłam wydaną wiele lat temu książkę „Training Deutsch . 60 Wortschatz- und Strukturuebungen” (autor J. Busse). Zawiera ona zadania leksykalne na wielu poziomach biegłości od A1 do B2. Oto fragmenty zadań z tej książki:

busse 1 busse 2 Busse 3

Jak widać, zadania bazują m.in. na drylu językowym, słowotwórstwie, antonimii, synonimii, ogólnej wiedzy na świecie. To znakomite narzędzie do rozszerzania i pogłębiania znajomości leksyki.