W księgarniach nie brakuje książek do gramatyki, ale często na forach pojawia się pytanie: jaka książka do gramatyki jest dobra i warto ją kupić? To zależy – brzmi odpowiedź. Książkę należy dobrać do odbiorcy, jego wieku i umiejętności językowych.

IMG_20200731_165248

Najbardziej brakuje mi ciekawych, kolorowych i przejrzystych poradników gramatycznych dla klas I-VI szkoły podstawowej. „Der, die, das Grammatik” nie do końca spełnia moje oczekiwania, brakuje mi w niej przejrzystości i nie zawsze bazuje na prostym słownictwie. Inaczej wygląda kwestia klas VII i VIII – kupić można jeszcze poradniki gramatyczne napisane dla gimnazjalistów, a także nowsze pozycje, np. „Grammatik” wyd. WSiP. Książki te zawierają obszerne wyjaśnienia i bardzo dużo ćwiczeń, zwykle uszeregowanych od łatwych do trudnych.

IMG_20200731_165346

Licealiści i dorośli mają w czym wybierać. Moimi niekwestionowanymi ulubieńcami są książki niemieckojęzyczne wydawnictwa Cornelsen „Grammatik aktiv”, podzielone na dwa tomy w zależności od stopnia zaawansowania językowego. Dodatkowo zawierają one tzw. Sprechtraining z nagraniami na płycie. Są to zadania służące do wyrabiania i ćwiczenia nawyków językowych. Książki te zawierają „życiowe” słownictwo, zabawne grafiki i tabele ilustrujące użycie określonych konstrukcji gramatycznych.IMG_20200731_165454

Istnieją też książki do gramatyki nie skierowane do konkretnego odbiorcy, zawierające zadania na różnym poziomie zaawansowania. Do nich należy „Wielka gramatyka niemiecka” wyd. Pons, oraz „Gramatyka języka niemieckiego z ćwiczeniami”, wyd. PWN.